• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan Kanatlı Hamlesi

Asarcık' da, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Samsun İl Koordinatörlüğü'nce çiftçilere yönelik hibe destekleriyle ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı.
Asarcık Belediyesi toplantı salonunda düzenlenen tanıtım toplantısına Asarcık Belediye Başkanı İbrahim Yüce, , Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Samsun İl Koordinatörü Bülent Turan,İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılı Müdürü Sefer Girişen,Köytür Genel Müdürü Murat Yıldızhan,Köytür Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kenan Çakır, İl Koordinatörü uzmanı Alişen Yılmaz, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çiftçiler katıldı. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun (TKDK) 30 Ağustos 2011 tarihinde Avrupa Birliği akreditasyonunu başarılı bir şekilde tamamlayarak Türkiye'ye tahsis edilmiş yaklaşık 875 Milyon Avroluk hibe fonunun kullanılabilmesi için gerekli olan yetki devrini aldığını belirten TKDK Samsun İl Koordinatörü Dr. Bülent TURAN, "Faydalanıcı dostu olan TKDK, yetki devrini aldıktan sonra hiç vakit kaybetmeden Proje Başvuru Çağrı ilanlarına çıkmıştır. Bu dönemde TKDK Samsun İl Koordinatörlüğümüz yatırımcılarla 10 Milyon TL’yi aşan hibe desteğinde bulunmak üzere sözleşme imzalamış, 5 Milyon TL’ye yakın hibe desteği için de sözleşme imzalama aşamasındadır” dedi.

Önceki çağrı dönemlerinden farklı olarak bu çağrı döneminde Kanatlı eti üretiminin de kurum tarafından hibe desteği kapsamına alındığını belirten Dr. Bülent Turan vatandaşların bütçesi 500.000 avro’ya aşmayan 50.000 broyler/dönem kapasitesine kadar kümeslerine yönelik harcamalarının %50-%65’inin kurum tarafından hibe olarak verileceğini belirtti.

Hedeflerinin Samsun’un bu desteklerden azami ölçüde yararlanması olduğunu belirten Dr. Bülent Turan, vatandaşları en kısa zamanda bilgi almak üzere kurumun Atakent’deki hizmet binasına beklediklerini ,TKDK Samsun İl Koordinatörlüğü’nün 50 uzman personeliyle, başvuru sahiplerine her türlü desteği sağlayacağını belirtti.

İl Koordinatörü Dr. Bülent TURAN’ın ardından söz alan KÖYTÜR Piliç Genel Müdürü Murat Yıldızhan ise, KÖYTÜR olarak Kanatlı kümeslerinin hammadde ve civciv ihtiyaçlarını karşılayacaklarını ve aynızamanda 7 yıl alım garantisi vereceklerini belirterek TKDK desteklerinin Samsun ve Kanatlı sektörü için kaçırılmaması gereken büyük bir fırsat olduğunu vurguladı.

Toplantıya özellikle etlik piliç yetiştiricileri ve bu sahada yatırım yapmak isteyenlerin yoğun ilgisi dikkat çekti.

Toplantı, TKDK' da görevli uzman Alişen Yılmaz  tarafından TKDK desteklemelerinin tanıtıldığı bir sunum gerçekleştirildi. Sunum sonrası özellikle etlik piliç konusunda yatırım yapan ve yapacakların sorularının cevaplandırılmasının ardından toplantı sona erdi.

 

 


 

 


Bafra Ziraat Odası Toplantı Salonunda düzenlenen Tanıtım toplantısına Bafra Ziraat Odası Başkanı Sait KARAGÖL, Bafra Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep DURGUN, Bafra Ticaret Borsası Başkanı Hayrettin DEMİRCİOĞLU, Bafra Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Ahmet AYDIN, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü personeli, KÖYTÜR Piliç Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kenan ÇAKIR, KÖYTÜR Piliç Genel Müdürü Murat YILDIZHAN muhtarlar, tarımsal işletme sahipleri ve çiftçilerden oluşan 250'ye yakın kişi katılırken TKDK'yı temsilen ise İl Koordinatörü Dr. Bülent TURAN ve koordinatörlük personeli toplantıda hazır bulundu. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun (TKDK) 30 Ağustos 2011 tarihinde Avrupa Birliği akreditasyonunu başarılı bir şekilde tamamlayarak Türkiye'ye tahsis edilmiş yaklaşık 875 Milyon Avroluk hibe fonunun kullanılabilmesi için gerekli olan yetki devrini aldığını belirten TKDK Samsun İl Koordinatörü Dr. Bülent TURAN, "Faydalanıcı dostu olan TKDK, yetki devrini aldıktan sonra hiç vakit kaybetmeden Proje Başvuru Çağrı ilanlarına çıkmıştır. Bu dönemde TKDK Samsun İl Koordinatörlüğümüz yatırımcılarla 10 Milyon TL’yi aşan hibe desteğinde bulunmak üzere sözleşme imzalamış, 5 Milyon TL’ye yakın hibe desteği için de sözleşme imzalama aşamasındadır” dedi.

 

Önceki çağrı dönemlerinden farklı olarak bu çağrı döneminde Kanatlı eti üretiminin de kurum tarafından hibe desteği kapsamına alındığını belirten Dr. Bülent TURAN vatandaşların bütçesi 500.000 avro’ya aşmayan 50.000 broyler/dönem kapasitesine kadar kümeslerine yönelik harcamalarının %50-%65’inin kurum tarafından hibe olarak verileceğini belirtti.

 

Hedeflerinin Samsun’un bu desteklerden azami ölçüde yararlanması olduğunu belirten Dr. Bülent TURAN, vatandaşları en kısa zamanda bilgi almak üzere kurumun Atakent’deki hizmet binasına beklediklerini ,TKDK Samsun İl Koordinatörlüğü’nün 50 uzman personeliyle, başvuru sahiplerine her türlü desteği sağlayacağını belirtti.

 

İl Koordinatörü Dr. Bülent TURAN’ın ardından söz alan KÖYTÜR Piliç Genel Müdürü Murat YILDIZHAN ise, KÖYTÜR olarak Kanatlı kümeslerinin hammadde ve civciv ihtiyaçlarını karşılayacaklarını ve aynı zamanda 7 yıl alım garantisi vereceklerini belirterek TKDK desteklerinin Samsun ve Kanatlı sektörü için kaçırılmaması gereken büyük bir fırsat olduğunu vurguladı.

Toplantı, TKDK’da görevli Kıdemli Uzmanlar Gökhan BAŞAKOĞLU ve Hasan Oğuz KARADAĞ tarafından TKDK desteklerinin tanıtıldığı bir sunumun gerçekleştirilmesi ve vatandaşların program hakkındaki sorularının cevaplandırılmasının ardından sona erdi.3697 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.05188.0840
Euro9.64579.6843
Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam63
Toplam Ziyaret326370