• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu(TKDK)'nun Samsun İl Koordinatörlüğü tarafından İlçemizde IPARD 5.Başvuru Çağrı Dönemi için bilgilendirme toplantısı yapıldı

AB kırsal kalkınma desteklerini üretici ve girişimcilerle buluşturacak olan tarım ve kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu(TKDK)'nun Samsun İl Koordinatörlüğü tarafındanİlçemizde IPARD 5. Başvuru Çağrı Dönemi'ne yönelik bir tanıtım toplantısı düzenlendi. 

 Kaymakamlığı Toplantı Salonu'nda düzenlenen tanıtım toplantısına Asarcık Kaymakamı Sedat Ateş, idari amirler, kooperatif ve üretici birlikleri temsilcileri, muhtarlar, tarımsal işletme sahipleri ve 80'e yakın Asarcıklı katılırken TKDK'yı temsilen ise İl Koordinatörü Dr. Bülent Turan ile uzmanlar Volkan İmren ve Alişen Yılmaz toplantıda hazır bulundu. 

Dr Bülent Turan, tarım ve kırsal alanların sürdürülebilir kalkınmasına katkı sağlayarak ilgili sektörleri AB Standartlarına ulaştırma misyonuna sahip TKDK'nın katılım öncesi Mali yardım aracı olan IPA'nın Kırsal Kalkınma Bileşeni (IPARD) kapsamında uygulanacak yatırımlara ilişkin 1 Mart 2012 tarihinde Beşinci Başvuru Çağrı İlanı'na çıktığını aktardı. Turan, şöyle konuştu: "Başvurular 15 Mart 2012 ile 13 Nisan 2012 tarihleri arasında İl Koordinatörlüğümüzde kabul edilecektir. Tarımsal İşletmelerin Yeniden Yapılandırılması ve Topluluk Standartlarına Ulaştırılmasına yönelik yatırımlara yüzde 50-65, Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanmasının Yeniden Yapılandırılması ve Topluluk Standartlarına Ulaştırılmasına Yönelik Yatırımlara ve Kırsal Ekonomik Faaliyetlerin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesine Yönelik Yatırımlara yüzde 50 hibe desteği sağlanacaktır. Tarım ve Hayvancılık potansiyeli yüksek olan Asarcık İlçemiz aynı zamanda bu sektörler açısından cazibe merkezi olabilecek konumdadır. Kurum olarak süt ve besi işletmelerine destek verdiğimiz gibi süt işleyen ve et işleyen fabrikalara da destek veriyoruz. Hedefimiz Asarcık İlçemizin ve Samsun ilimizin bu desteklerden azami ölçüde yararlanabilmesidir. Bu nedenle vatandaşlarımız başvuru çağrı döneminde uygun ve sürdürülebilir projelerini TKDK'ya sunmalıdırlar. TKDK Samsun İl Koordinatörlüğü 45 uzman personeliyle, başvuru sahiplerine her türlü desteği sağlayacaktır." 

Asarcık Kaymakamı Sedat Ateş ise Asarcık'ın hayvancılık açısından büyük bir potansiyel barındırdığını bu anlamda AB Standartlarında süt ve besi işletmelerinin yanı sıra kendisinin tek hayalinin ilçede bir mandıra kurulması olduğunu ve vatandaşların tek başlarına güçleri yetmese bile birleşerek TKDK'ya proje sunmaları gerektiğini belirtti.

Kaynak

 
5459 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.670513.7253
Euro15.443915.5058
Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam41
Toplam Ziyaret342825